زمان تعویض ممبران دستگاه تصفیه آب صنعتی یکی از چالش های می باشد که بهره بردار دستگاه با مواجه می باشد از این رو شرکت های سازنده ممبران هر کدام زمانی را برای آن تعیین میکنند تعیین زمان بندی میتواند در شرایطی درست باشد که تمامی مراحل عملکرد دستگاه تصفیه آب طبق برنامه شرکت سازنده ممبران پیش برود. معمولاً هیچ وقت این زمانبندی به صورت روتین و دقیق نمیباشد چراکه با توجه به بالا رفتن آنالیز آب همچنین استفاده از مواد شیمیایی مصرفی درون دستگاه همیشه این زمان تغییر می کند. همیشه یکی از مشکلاتی که خریداران دستگاه تصفیه آب با آن دست به گریبان هستند قیمت این نوع از دستگاه می باشد که با توجه به راندمان تولید بعد از گذشت زمان هزینه آن جبران می شود. آگاهی از قطعات به کار رفته در دستگاه تصفیه آب صنعتی موجب می شود در زمان تعمیر آن شما بهتر عمل کنید. منظور از آگاهی چیست؟

دستگاه تصفیه آب خانگی

Post has ​been c reat ed by G᠎SA C᠎on᠎te nt Generator  DEMO᠎.

شما به عنوان کاربر باید بدانید هدف شما از خرید یک دستگاه تصفیه آب چیست؟ فاضلاب تصفیه شده میتواند دوباره به عنوان آب آشامیدنی، در صنعت (برج خنککننده)، شارژ مجدد سفرههای آب، در کشاورزی و توان بخشی اکوسیستم طبیعی (زمینهای باتلاقی فلوریدا)، استفاده شود. تولید همزمان انواع مختلف دارد و از نظر تئوری هر نوعی از انرژی میتواند مورد استفاده قرار گیرد. برداشت آب برای صنایع خاص میتواند بسیار زیاد باشد اما بهطور کلی مصرف آن نسبت به کشاورزی، خیلی کمتر است. علاوه بر فاضلاب، آلودگی منبع غیر نقطه ای مثل رواناب کشاورزی، همراه با رواناب ناشی از باران و ذوب برف شهری و پساب شیمیایی ریخته شده توسط صنایع و دولتها، یک منبع چشمگیر از آلودگی در برخی بخشهای جهان است. همانطور که مشخص است به دلیل آلودگی طبیعت، صنعتی شدن، پسماندهای صنعتی، افزایش آفت کش ها در کشاورزی، زیرساخت های قدیمی آب و تاسیسات قدیمی در کشور، آبی که از شیرهای ما جاری می شود، قابل شرب نیست و حتی با استانداردهای آب خانگی مطابقت ندارد. بسیاری از این عوامل بیماریزا با آزمایشهایی که در حال حاضر انجام میشوند قابل شناسایی نیستند. ما در منزل خودمون یخچال ساید بای ساید داریم که خودش فیلتر تصفیه داره آیا باز هم نیازه که دستگاه تصفیه آب خرید کنیم ؟

وقتی شیر آب را باز می کنیم، آب تمیزی که در مخزن فولادی تحت فشار جمع می شود و با هوا تماس پیدا نمی کند، به عنوان آب آشامیدنی سالم به ما می رسد و از فیلتر شیرین کننده ساخته شده از پوسته نارگیل و فیلتر معدنی ساخته شده از سنگ های طبیعی عبور می کند. اسمز معکوس (RO Reverse osmosis)، روشی است که در آن، آب با فشار بسیار زیاد از یک غشای نیمه تراوا عبور میکند.فیلترها دارای منافذ بسیار ریزی هستند و جنس لایه لایه دارند که همین امر سبب شده تا آلایندهها از آب حذف شوند. و ممبرانهای پلی آمید در صورتی که بین 200تا 1000ساعت با میزان کلر باقی مانده درون آب در حدود pp1 در تماس با فرد بسیار آسیب پذیر می باشد و تغییر این عدد در طول عمر من بر آن تاثیر مستقیم میگذارد. مشابه استفاده تفریحی، استفاده زیستمحیطی غیر مصرفی است اما ممکن است در دسترس بودن آب برای کاربران دیگر در زمانها و مکانهای خاص را کاهش دهد؛ مثلاً آزادسازی آب از یک مخزن برای کمک به تخم ریزی ماهی ممکن است باعث شود که آب برای مزارع بالادست در دسترس نباشد و آب نگه داشته شده در یک رودخانه برای حفظ سلامت آبراه، برای بهره برداران پایین دست در دسترس نخواهد بود.

شاید اغراق نباشد اگر بگوییم با انتخاب یک برند مناسب نیمی از مسیر را به درستی خواهید پیمود. اگر آب عبوری از این مراحل به فیلتر غشایی تشکیل شده در منافذ بسیار ریز برسد و بتواند از این منافذ عبور کند، به عنوان آب تمیز در مخزن فولادی ذخیره می شود و آب کثیفی که نمی تواند از منافذ عبور کند دور ریز می شود. که خروجی آب آن دارای هدایت الکتریکی پایین است لازم به یادآوری میباشد که هر واحد EDI تعداد سلول تشکیل شده است که بین دو الکترود قرار گرفته است تفاوت این روش با تبادل یونی این است که پیوسته با جریان برق احیا می شوند. بنابراین فیلتر های کربنی مرحله دو و سه کلر درون آب را به طور کامل از بین میبرند. که مدت تخریب آن بستگی به میزان کلر و زمان و تماس آن با ممبران می باشد. زمان تعویض فیلتر شماره 5 و فیلتر شماره 6 بطور تقریبی یکسال الی یکسال و نیم است. میانگین قطر حفرات در این نوع فیلترها در حدود 1 تا 5 میکرون است. در این راستا بسته به نوع پروژه یکی از شرکتهای گروه مپنا به عنوان پیمانکار EPC مسئولیت طراحی، تامین و احداث پروژه را به عهده میگیرد.