بهترین ماده مورد استفاده در این فیلترها که از نظر قدرت جذب و طول عمر به مراتب نسبت به سایر انواع مواد فیلتراسیون برتری دارند، کریستال شیشه فرآوری شده هستند که امروزه به دلیل همین مزایای ذکر شده روز به روز بیشتر مورد توجه و استفاده قرار می گیرد. در فیلترهای شنی از مواد فیلتراسیون مختلفی مانند سیلیس عادی، کریستال شیشه ای فرآوری شده و یا آنتراسیت استفاده می شود. به عنوان مثال، فیلترهای با بستر بالایی آنتراسیت و بستر پایینی سیلیس شیشه ای عملکرد بسیار قابل قبولی دارند. فیلترهای کربن فعال بصورت گستردهای در تصفیه آب آشامیدنی در تصفیه خانه ها و منازل استفاده شده و عمدتاً در دو نوع کربن فعال دانهای (Granular Activated Carbon) یا GAC و کربن فعال پودری (Powdered Active Carbon) یا PAC وجود دارد .هرچند هر دو نوع فیلتر اثربخشی قابل قبولی دارند، اما کربن فعال پودری به دلیل برخورداری از سطح تماس بالاتر با سیال نسبت به کربن فعال دانهای از قدرت جذب بالاتری برخوردار است.راندمان عملکرد فیلترهای کربن فعال، به دو عامل مهم بستگی دارد. فیلترهای الیافی بر خلاف فیلترهای توری که ذرات معلق را در سطح خود نگه می دارند، اجازه ورود ذرات معلق را به داخل بدنه خود داده و به این ترتیب از توانایی جذب و حذف بیشتری از مواد معلق با سایز میکرونی بسیار ریز برخوردار هستند.

هفت روش‌ها درباره دستگاه تصفیه آب دوست داشتی می دانستی زودتر

پکیج پیش تصفیه سه مرحله ای مدل FP-PCC-2045 دارای سه فیلتر الیافی 5 میکرون و به ترتیب، دو فیلتر کربن فعال گرانول و کربن فعال بلاک است که علاوه بر حذف ذرات معلق، کلر و بوی نامطبوع آب را نیز از بین می برند. طول عمر فیلترهای دستگاه تصفیه آب متفاوت بوده ولی در حالت کلی بدین صورت است که فیلترهای مراحل اول تا سوم حدودا ۱سال و فیلترهای باقی مانده حدودا ۲سال می باشد. پکیج پیش تصفیه سه مرحله ای مدل FP-SPC-2045 نیز دارای فیلترهای توری قابل شستشو، فیلتر الیافی و فیلتر کربنی است که برای آب های حاوی شن و ماسه بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. فیلترهای الیافی معمولاً دارای انواع مختلفی از جمله فیلترهای نخ تابیده و یا پلی پروپیلن Melt Blown هستند که پس از جذب ذرات معلق و نفوذ آنها در فیلتر و به تبع آن افزایش افت فشار خط، میبایست با یک فیلتر جدید جایگزین شوند. هر چه سرعت سیال کمتر باشد، زمان تماس سیال با کربن بیشتر خواهد بود و بالطبع جذب ناخالصی بهتری صورت میگیرد. به همین دلیل، معمولاً از فیلترهای پیشتصفیه برای جذب رسوبات که معمولاً از جنس پروپیلن هستند استفاده میشود. برای داشتن آبی سالم و عاری از آلودگی تنها خرید دستگاه تصفیه آب خانگی کافی نیست.

آب قلیایی یا یونیزه فواید بسیار زیادی دارد از جمله این که از رفلاکس معده بر اثر اسیدی بودن بدن جلوگیری می کند. هم چنین به علت دارا بودن آنتی اکسیدان از بروز سرطان نیز پیشگیری می کند. فیلتر قلیایی از اسیدی بودن آب جلوگیری کرده و مواد و املاح معدنی که در مراحل قبل از آب جدا شده است را دوباره به آب برمی گرداند. تجهیزات و دستگاههای آب شیرین کن بسته به کارکرد تخصصی خود، عملکردی با میزان توان و کیفیت خروجی متنایز از خود نشان میدهند. کارشناسان معتقدند با حذف این ناخالصی ها و همچنین حذف ذرات ناشی از پوسیدگی لوله ها از آب آشامیدنی ، می توان آبی باکیفیت بالاتر را برای مصرف آشامیدنی تهیه کرد. دستگاه تصفیه آب خانگی سویچ مدل Pro از دو مرحله برای تصفیه آب استفاده مینماید. شیر برقی ، های پرشر و لو پرشر : در گذشته در دستگاه های تصفیه آب از چهار راهی به جای شیر برقی استفاده میشد که دور ریز آب فاضلاب در آن دستگاه های متفرقه بسیار بالا بود. در این مثال، برنامه نام و سن کاربر را میپرسد و به کاربر میگوید که در پنج سال آینده، چندساله خواهد بود. در طی چندین سال گذشته به دلیل توجه مردم به اهمیت مصرف آب سالم، دستگاه تصفیه آب خانگی تبدیل به عضوی ثابت در اکثر خانه ها شده است.  Con​te​nt has ​be​en generated by G᠎SA C ontent Ge​nerator ​DE​MO.

یک دوره کوتاه به تصفیه آب

مرحله ششم مینرال معدنی ساز مینروا املاح مفیدی که در طی مراحل تصفیه حذف شده بودند را به آب آشامیدنی باز می گرداند. 6 فیلتر اصلی این دستگاه عبارتند از فیلتر پروپیلن، فیلتر کربن پودری، فیلتر کربن بلاک، فیلتر ممبران، فیلتر پست کرن و فیلتر مینرال. زیرا چسبیدن این مواد به سطح فیلتر کربنی باعث کاهش سطح کربن برای تصفیه آب شده و کارایی آن را به شدت کاهش میدهد. در تصفیه خانه ها با روش های فیلتراسیون و کلر زدایی سطح کیفی آب را برای مصارف شرب انسانی به حد استاندارد میرسانند. به گزارش ایسنا بنابر اعلام تصفیه مارکت، دستگاه تصفیه آب در این دههی اخیر، در تمام جهان مورد استقبال قرار گرفته و در این راستا تولیدکنندگان بسیاری در جهان از جمله شرکت تصفیه مارکت به این امر پرداختهاند. فیلترهای الیافی معمولاً در ارتفاع های 10 و 20 اینچ و قطرهای 2.5 اینچ (فیلترهای اسلیم) و 4.5 اینچ (فیلترهای جامبو) مورد استفاده قرار می گیرند. گرچه مقدار بسیاری از آب بازیافتی در سنگاپور در صنعت مورد استفاده قرار میگیرد، مقدار کمی از آن به مخازن آب نوشیدنی برگردانده میشود.