3- پس از مخزن، فیلتر پست کربن قرار دارد که برای حذف طعم و بوی نامطبوع آبی که به مدت طولانی در منبع نگهداری شده باشد به کار برده می شود. فیلتر کربن اکتیو گازهای محلول در آب نظیر کلر و نیز برخی فلزات سنگین را از آب حذف کرده و فیلتر کربن بلاک این فرآیند را تکمیل کرده و بوی نامطبوع آب را نیز از بین میبرد (بیشتر بخوانید: مقایسه فیلترهای کربن اکتیو و کربن بلاک). دستگاه های تصفیه آب خانگی در دو نوع زیرسینکی و رومیزی موجود هستند. فیلتر اشعه یوی ( UV ) یا ماوراء بنفش ، فیلتر آنتی باکتریال ، فیلتر آلکالاین قلیایی ، فیلتر سوپر مینرال ، فیلتر محافظ ممبران و فیلتر اکسیژن ساز ازجمله معروف ترین و محبوب ترین فیلترهای قابل نصب بر روی دستگاه تصفیه آب خانگی هستند . این دستگاه که دارای سیستم اسمز معکوس است در مرحله هفتم یک فیلتر قلیایی کننده دارد. دستگاه تصفیه هوا نه تنها برای افراد دارای آسم و حساسیت­های تنفسی بلکه برای افراد سالم جهت محافظت از سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از بیماری نیز کاملا موثر است. باید بگوییم که دستگاه تصفیه آب انواع زیادی دارد و هر کدام از آنها دارای ویژگی های مختلفی می باشند.

بالا سه روش خرید تصفیه آب استفاده شده

اما در تصفیه آب لولهکشی شهری و در تصفیهخانهها عملیات کلرزنی بهخوبی بر روی آب صورت گرفته و آب لولهکشی شهری عموماً فاقد هرنوع آلودگیهای میکروبی است (بیشتر بخوانید: فرآیندهای شیمیایی موردنیاز برای تصفیه آب شهری). اگرچه امروزه آب لوله کشی شهری از تصفیه خانه ها می گذرد، اما همچنان این آب به علت هزینه ی بالای جداسازی ناخالصی ها، سرشار از انواع مختلف املاح مضر، باکتری ها، میکروب ها و .. است که می تواند تهدیدی بسیار جدی برای سلامتی انسان باشد. هر فیلتر درون این سیستم وظیفه رفع یک نوع ناخالصی را دارد اما در نهایت آبی که از همه فیلترها عبور کند کاملا عاری از هرگونه ناخالصی است. توصیه میکنیم قبل از خرید دستگاه تصفیه آب ابتدا ویژگی های آن را مورد بررسی قرار دهید و در نهایت دستگاه مناسب با نیازتان را خریداری کنید. در پایان باید گفت که در انتخاب دستگاه تصفیه آب شش مرحلهای از کیفیت دستگاه اطمینان پیدا کنید. باشد از عمر آن به شدت کاسته شده و کارایی ممبران نیز به میزان قابل ملاحظهای کاهش پیدا میکند. یک سیستم اسمز معکوس برای آنکه بتواند به شکل بهینه عمل کند باید علاوه بر فیلتر ممبران اسمز معکوس، از فیلترهای مناسبی برای عملیات پیشتصفیه برخوردار باشد.  This ​data w​as  do ne with G SA  Conte​nt Gen​erat or Dem oversi᠎on!

9 سوال درباره تصفیه آب پاسخ داده شده است.

بنابراین برای اطمینان از حذف کامل آلودگیهای آب (بیشتر بخوانید: آلودگیهای آب لولهکشی شهری) در سیستم اسمز معکوس، از یک فیلتر کربنی با نام فیلتر پست کربن به عنوان فیلتر مرحله پنجم استفاده میشود. بنابراین در این زمینه همانند فیلتر مینرال عمل کرده و از نظر علمی استفاده همزمان از این دو فیلتر صحیح نیست؛ زیرا سطح مواد معدنی موجود در آب بیش از اندازه افزایش یافته که در درازمدت مشکلاتی نظیر سنگ کلیه را در افراد مستعد در پی دارد. این فیلتر همانند فیلتر مینرال که در بخش قبلی توضیح داده شد عمل کرده و علاوه بر افزودن مواد مورد نیاز بدن به آب، باعث افزایش pH آب میشود. شود. بنابراین در مرحله ششم دستگاه تصفیه آب خانگی از فیلتر مینرال (فیلتر مواد معدنی) برای افزودن عناصر و مواد معدنی مورد نیاز بدن به آب استفاده میشود. معمولاً در دستگاههای تصفیه آب از فیلتر آلکالاین (قلیایی) به عنوان فیلتر مرحله هفتم یاد میشود. آب با افزایش pH خاصیت قلیایی پیدا کرده و میزان اکسیژن بیشتری را در خود حل میکند. آب پس از عبور از پنج مرحله فیلتراسیون در دستگاه تصفیه آب خانگی، تمام محتویات خود را از دست میدهد و خواصی در حدود آب مقطر پیدا میکند.

دستگاه تصفیه آب

شاسی دستگاه تصفیه که تمام قطعات روی آن سوار هستند میتواند فایبر گلاس یا فلزی با رنگ کوره ای باشد تا زیر سینک مخصوصا در شمال ایران که نواحی مرطوب تری نیز هستند زنگ نزند و خوردگی روی شاشی ایجاد نشود. عدم استفاده این سیستمها از پمپ، موجب میشود تا آب با فشار مناسب وارد دستگاه تصفیه نشود و به همین دلیل فیلترهای اسمز معکوس نمیتوانند عملکرد مناسبی را در تصفیه کردن آلایندهها داشته باشند. یکی از مهمترین ویژگی های این فیلترهای خانگی کیفیت بالا و طول عمر بلندمدت آنهاست و همچنین قیمت آنها با توجه به نوع خدمات پس از فروش و مدت زمان گارانتی 36 ماهه که ما به مشتریان عرضه میکنیم بسیار مناسب است. باید توجه داشت که رسوب ایجادشده ناشی از یونهای محلول در آب و در اصطلاح سختی آب است. همچنین ثابت شده است که در صورت استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی میتوان تا 90% نیترات موجود در آب را از بین برد. بنابراین در یک سیستم اسمز معکوس به حداقل سه فیلتر رسوبگیر الیافی، فیلتر کربن اکتیو و فیلتر کربن بلاک به عنوان پیشتصفیه نیاز است. فیلتر ممبران: فیلتر ممبران از دیگر اجزا دستگاه تصفیه آب صنعتی است که قلب سیستم به شمار میآید.